Past Award Recipients

© ADF&G - photo credit Audra Brase

Wally Noerenberg Award for Fisheries Excellence
2013 No Award this Year
2012  Chuck Meacham
2011  Bill Heard and Jack Helle
2010 No Award this Year
2009 Terrence J. Quinn II
2007 – 2008 No Award these Years
2006 Bill Wilson
2005 National Meeting held in Anchorage – no Chapter awards given
2004 Lance Trasky
2003 Alex Wertheimer
2002 A. J. Paul
1998 – 2001 No Award these Years
1997 John Clark
1996 No Award this Year
1995 Ken Roberson
1994 Ole Mathisen
1993 No Award this Year
1992 Jim Reynolds
1991 Jim Branson
1990 Steve Pennoyer
1989 Clem Tillion
1988 Bob Armstrong
1987 No Award this Year
1986 Armin Koerning
1983 – 1985 No Award these Years
1982 Wally Noerenberg (awarded posthumously)

 

Meritorious Service Award
2012 – 2013
 No Awards these Years
2011  Charles Krueger, Christian Zimmerman, Karen Gillis and Joseph Spaeder (shared award)
2008-2010 No Award these Years
2007 Ray Troll
2006 Mason “Buck” Bryant
2003 – 2005 No Award these Years
2002 Jie Zheng
1999 – 2001 No Award these Years
1998 Gordon Kruse
1997 Fred Everest
1996 Lyman Thorsteinson
1995 Fred DeCicco
1994 Alex Wertheimer
1993 Bill Wilson
1992 No Award this Year
1991 Steve Klein
1990 Nick Dudiak
1989 John Clark
1988 Bill Heard

 

Alaska Chapter Service Award
2013 No Award this Year
2012 Bill Bechtol
2011 Ray Hander
2010 Gretchen Bishop
2009 No Award this Year
2008 Lee Ann Gardner
2007 Allen Bingham
2006 Cindy Hartmann
2005 National Meeting held in Anchorage – no Chapter awards given
2004 Bill Hauser
2000 – 2003 No Award these Years
1999 Carl Burger

 

Cultural Diversity Travel Award
2013 Lauren Divine and Allyson Olds
2012 Casie Stockdale and Danielle Duncan 
2011 Rachel DeWilde, Leslie Jensen and Theresa Floyd  
2010 Ernestine Ahgeak, Elena Fernandez, and Emilie Springer
2009 Alissa Joseph and Jessica Davila
2008 Shelley Woods
2007 Lisa Kangas
2006 Valli Peterson, Lisa Kangas, and Heidi Herter
2005 National Meeting held in Anchorage – no Chapter awards given
2004 Mike Martz and Tyler Dann
2003 Courtenay Peirce
2002 Karen Pletnikoff and Jodi Neil
2001 Iris O’Brien
2000 Kalei Shotwell
1999 Cheryl Dion
1998 Kathleen M. Kennell Menke
1997 Carol Kerkvliet

 

Molly Ahlgren Scholarship
2013 Rosario Fuentes (APU) and Melissa Rhodes-Reese (UAF)
2012 Ryan Lucas (UAA)
2011 Dan Prince (UAA)
2010 Andrew Reichel (APU) and Casey McConnell (UAF)
2009 Matt Catterson (UAF)
2008 Shelley Woods (UAF)
2007 Christian Anderson (UAF)
2006 Sonya Weihl (Sheldon Jackson)

 

Almost Darwin Award
2011-2013 No awards these years
2010 Kwethluk Salmon Rivers Observatory Network (SaRON) field crew
2007 – 2008 No awards these years
2006 Togiak National Wildlife Refuge, ADF&G Commercial Fisheries Division in Bethel, and the Native Village of Quinhagak.
Note: Starting with the 2009 award, the year of the event being awarded is the prior year (so for example the 2009 award was announced during the 2010 Annual Conference for an event that occurred in 2009).

 

Best Student Paper/ Poster Awards
2013 Paper – Emily Lescak
Poster – Kevin Fraley & Bryce Mecum
2012 Paper – Trevor Haynes
Poster – Kyle Shedd
2011 Papers – Parker Bradley & Jason R. Neuswanger
Poster – Robert Marcotte
2010 Paper – Jason R. Neuswanger
Poster – Jamie McKellar
2009 Paper – Jason R. Neuswanger
Poster – David A. Roon
2008 Paper – Kristen Dunlap
Poster – Lisa South
2007 Paper – Becky Clausen
Poster – Jennifer Marsh
2006 Paper – Andrew C. Seitz
Poster – Wongyu Park
2005 National Meeting held in Anchorage – no Chapter awards given
2004 Paper – Cindy Tribuzio
Poster – Angela Middleton
2003 Paper – Suzann G. Speckman
Poster – Anthony Eskelin
2002 Paper – Mark D. Scheuerell
2001 Paper – Sara Gilk
2000 Paper – Karla Granath
1999 Paper – Amy Browning
Poster – Scott H. Maclean
1998 Paper – Robert Begich and Lisa Thompson (tie)
1997 Paper – Jennifer Bolt
1996 Paper – Michael Daigneault
1995 Paper – Gretchen Bishop

 

Best Professional Paper/ Poster Awards
After 2006 only student papers & posters were judged and recognized for awards
2006 Paper – Randy J. Brown
Poster – David Orabutt
2005 National Meeting held in Anchorage – no Chapter awards given
2004 Paper – Jeffry Anderson
Poster – Chuck Adams
2003 Paper – Alfred L. DeCicco
Poster – Jeffrey P. Barnhart
2002 Paper – Alisa A. Abookire
Poster – Kristin Cieciel
2001 Paper – Larry Peltz
Poster – Scott Maclean
2000 Paper – Ted Otis
1999 Paper – Steve Fleischman
Poster – Philip N. Hooge
1998 Paper – Philip Mundy
Poster – Carol Kerkvliet
1997 Paper – John Hudson
Poster – Carol Kerkvliet
1996 Paper – Penny Crane
Poster – Carol Woody
1995 Paper – Richard Yanusz
Poster – Mary Whalen